SAÇ DÖKÜLMESİ VE SAÇ MEZOTERAPİSİ

SAÇ DÖKÜLMESİ VE SAÇ MEZOTERAPİSİ

Genel olarak Erkeklerin %80 kadınların ise %40 ı erkek tipi saç dökülmesi sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır. Genetik, ailesel yada androgenetik allopecia adı verilen bu durum önlem alınmadığında bir kaç yıl içinde dönüşü olmayan kelliğe neden olmaktadır. Kellik problemi yaşayan erkeklere baktığınızda sorunun sadece tepe bölgesinde görülür. Çünkü yan ve enselerde bulunan kıl kökleri genetik dökülme problemine karşı korunaklıdır.

Sorunun nedeni Dihitro Testesteron DHT kaynaklı olup, saç köklerinde ortaya çıkmaktadır. Alacağınız önlem ve uygulayacağınız tedaviler bu yönde olmalıdır. Ortaya çıkan DHT hormonu kıl yapıcı hücrenin içine girerek saç yapımında önemli bir proteinin sentezini yavaşlatır. Bu yavaşlama 2 ile 10 yıl olan kılların yaşam döngüsünü 3-4 aya kadar kısaltmaktadır. Yaşam döngüsü son bulan kılların yerine yenileri çıkmadığı için belirli bir süreçte kalıcı kellik problemi ile karşı karşıya kalırsınız.

Androgenetik Alopesi için yapılması gereken en önemli kural saç köklerine zarar veren DHT hormonunun etkisiz hale getirilmesidir. DHT baskılayıcı olarak geliştirilmiş ve FDA (Amerika Gıda ve İlaç Dairesi) tarafından onaylanmış 3 bilimsel madde bulunmaktadır.Proocapil, Finasterid ve Minoxidil bunlar bir ürün yada ilaç ismi olmayıp, genetik saç tedavisinde kullanılan ilaç ve spreylerde mutlaka olması gereken maddelerdendir.

Biz kliniklerde bu tedaviye ek olarak saç mezoterapisi uygulaması yapmaktayız.saç mezoterapisi saçın ihtiyacı olan vitaminlerin,saç köklerine mikroenjeksiyon yöntemiyle uygulanması işlemidir.

Saç Mezoterapisi saç dökülmesini durdurmak, var olan saçın kalitesini artırmak ve yeni saç çıkışını aktif hale getirmek için,belli periyotlarda saçlı deriye uygulanabilen bir tedavidir. Tüm dünyada saç dökülmesini önlemek amacıyla da,uygulanan bir yöntemdir. Amaca uygun olarak seçilen ilaç karışımları, bölgesel olarak küçük dozlarda özel iğneler ve özel bir teknikle cilt içine verilir. Derinin orta tabakasında bulunan kılcal damar uçlarına ulaşan ilaç, süratle etkisini gösterir. Bu yöntemin diğer klasik ilaç tedavilerine göre üstünlüğü; ilaçların küçük dozlarda bölgesel kullanması, yan etki riskinin olmaması ve sonuçların hızlı ve etkili olmasıdır.

Saç Mezoterapisi yaptıranlarda,saçlarda kalınlaşma ve hacminde artış görmekteyiz.

Saç Mezoterapisi haftalık,onbeş günlük,aylık periyotlarda yapılır.Ortalama 6-10 seans gerekir.